Kaspersky’a ne oluyor ?

kaspersky_icon_by_jvsamonteDün kaspersky güncellemesi yaptıktan sonra uyarı verdi. Ürün anahtarınız geçersiz diye. Açıklama satırında ise anahtarımın kara listeye alındığı yazıyordu.. Hemen kaspersky ın istesinde incelemelere başadım. Bu linkteki adımlar pek işime yaramıyordu. Fakat ürün anahtarımın yenilenmesi için bu linkteki adımları takip ettim ama cevap gelmedi.

Kaspersky’ın türkiye destek mail ine mail attım, cevap olarak incelemiş olduğum siteyi incelememi, sorunun devamı halinde http://destek.17.com.tr/ adresini ziyaret edip “Destek talibi gönder” bölümünü kullanmamı istediler. Bende kullandım..

Merhabalar,

Kaspersky Internet Securit imi güncelleme yaptıktan sonra ürün anahtarım engellendi. Program içerisindeki açıklama da anahtarımın kara listeye alındığı söyleniyor. Sebebi nedir ? Kara listeye girecek ne yaptım. Parasını verip ürün satın almaktan başka ?

02.06.2009 Tarihinde Gittigidiyor.com sitesi üzerinden, http://dukkanlar.gittigidiyor.com/Digiteknik_Solfware_CENTER/ bağlantısındaki satıcıdan almıştım. 10 PC için 3 Yıl lık lisans. Benimki 3 ayda kara listeye alınıyor? Şaka gibi.

Sorunu tarafıma bildirirseniz sevinirim. Bu durum yukarıda ismi geçen satıcıdan kaynaklanıyorsa yasal süreci başlatacağım için sizlerden ayrıntılı bilgi talep ediyorum.

Eğer kaspersky tarafından bir yanlış anlaşılma sonucu bu anahtar engellendi ise engeli kaldırırsanız, yada yeni anahtarımı verirseniz sevinirim.

Çünki ben bu anahtarı kimseye dağıtmadım, kaspersky a güvenip, kaspersky internet securit 2009 ile koruduğum bilgisayarımda kullandım.

Teşekkürler

Evren BAYRAKTAR

Şeklinde talebimi gönderdim. Buna cevap olarak Eda HOLAT isimli görevliden,

Merhaba

Gittigidiyor.com sitesindeki ürünler yasal olmayan ürünlerdir.Sitedeki ürünler bize ait değildir.Ürünü satın aldığınız kişi ile iletişime geçiniz.

şeklinde yanıt geldi. Bende tekrar dedim ki,

Fakat ben almış olduğum ürünü kaspersky ‘ın kendi sitesi üzerinden aktifleştirdim, .key dosyasını oluşturdum. Yasal olmayan bir ürün ile bu işlemi nasıl gerçekleştirebiliyorum ki ?

Haklı olarak bunu sordum yani merak ettim.. Ardından da gittigidiyor.com üzerinden almış olduğum kullanıcı ile temasa geçtim. Böyle böyle, ürün anahtarım kara listeye alınmış.. Onlarda dediler ki,

selamlar;

Bizde öle durumlar olmaz burda ciddi bi şekilde satış yapıyorum.

kaspeersky tarafından çalıntı ihbarı yaparız artık onlar dava açarlar

paylaşma yapılmış sa herkez zan altında kalır.

Durum 10 günden fazla sürer ise para iadeni yapılacaktır.

Saygılar

Ben ürünü satın almış olduğum Digiteknik Solfware CENTER‘ın benden yana olcağını tahmin ediyordum zaten.. Bu arada Eda hanımdan bir cevap daha geldi,

Ürün türkiyede yasal degil.Global olarak kullanılabilir.

Bunun üzerine cevap atmadım. Gün içerisindeki işlerimi hallettim. Sonrasında Serkan DEMİR isimli beyefendiden

Merhabalar

Soruları olan ve sorun yaşayan müşterilerimize daha sağlıklı ve profesyonel hizmet verebilmek adına açılmış olan hizmet sayfamıza soru veya sorun hakkında bilgi verebilir çok kısa zaman içerisinde çözüme kavuşabilirsiniz..

Lütfen öncelikle ‘sorun çözücüyü’ kullanarak yaşanılan sıkıntı hakkında çözüm önerilerini kontrol ediniz,

Sıkıntıya farklı çözüm önerileri getirilmesi açısından destek talebi oluşturabilirsiniz..

Destek merkezimiz : http://destek.17.com.tr

Saygılarımla,

Serkan DEMİR

Onyedi Bilişim Hizmetleri

Kaspersky Lab Yetkili Satıcı ve Destek Merkezi

Destek:   http://destek.17.com.tr

Şeklinde bir mail geldi. Her ne kadar alakasız olduğunu tahmin etsemde bu sorun çözücüyü kullanayım dedim. Vardır ya bir bildikleri.. Gösterilen adımları tek tek yaptım, bu adımlar sırasında bilgisayarımın içine edildiğini hissediyordum.. Bilmediğim değişik değişik dosyalar geldi, anlamsız internet bağlantıları kesintileri filan.. Yaa sabır, hayırlısı diyerek bütün işlemleri tek tek uyguladım. Herşeyin sonunda Kaspersky Internet Securit 2009 ‘u tekrar kurmak kaldı. Kurulum yaparken kaldırılması gerekn program olarak McAfee diye bir programı söylüyordu, ileri dersem kendi kaldıracakmış güya.. İleri dedim, pc yi yeniden başlatmak istedi. Hay hay patron sensin diyerek kabul ettim ve yeniden başladı. Kurulum ekranı geldiğinde kaldırılacaklar listesinde McAfee denen zımbırtı yine vardı. Dedim elle kaldırayım, Denetim masasından elle kaldırmaya çalıştığımda kaldır butonu bile yoktu ? Kasperksy a ileri dediğimde yeniden başlatayımmı diye tekrar sordu. Sorunun bu McAfee denen, daha önce bilinçli olarak kurmadığım programdan kaynaklandığını hissediyordum. İptal dedim yeniden başlatma işlemine, regedit’ten gerekli kayıtları silerek denetim masasından kaldırdım bu mcafee yi. Kaspersky’ı tekrar kurmaya çalıştığımda bu yeniden başlatma süreci tekrarlandı. Mcafee yi yine kaldırmak istiyordu yani.. Çözüm olarak ne yapıcağımı bilemedim.. Ve yine serkan beyin dediği gibi destek talebi oluşturdum. Dedim ki,

#PUW-601563]: Anahtarım Kara Listeye Alındı başlıklı talebime, sayın Serkan DEMİR’in atmış olduğu,

###
Merhabalar

Soruları olan ve sorun yaşayan müşterilerimize daha sağlıklı ve profesyonel hizmet verebilmek adına açılmış olan hizmet sayfamıza soru veya sorun hakkında bilgi verebilir çok kısa zaman içerisinde çözüme kavuşabilirsiniz..

Lütfen öncelikle ‘sorun çözücüyü’ kullanarak yaşanılan sıkıntı hakkında çözüm önerilerini kontrol ediniz,

Sıkıntıya farklı çözüm önerileri getirilmesi açısından destek talebi oluşturabilirsiniz..

Destek merkezimiz : http://destek.17.com.tr

Saygılarımla,

Serkan DEMİR
####

Cevap doğrultusunda, sorun çözücü bölümünüzdeki adımları her ne kadar benim sorunumla alakasız olasada uygulamaya çalıştım. Son olarak kis’i yüklemeye çalıştığımda, bilgisayarı yeniden başlatmak istiyor, başlatmasını söylüyorum, başlatıyor, tekrar kurulum ekranına geldiğimde yine başlatmak istiyor. Bu durmun kaldırması gereken program olarak McAfee (daha önce kurmadığım halde, nereden geldiği belirsiz, muhtemelen takip ettiğim adımlar sırasında geldi.) isimli programı gösterdiğinden kaynaklandığını düşündüm. Denetim masasından kendim kaldırmaya çalıştım kaldıramadım, regedit ten kaldırdım. Fakat yine yükleme yaptığımda kis bir şekilde bu programın olduğunu tespit edip yeniden başlatma döngüsü devam ediyor..

Gel gelelim benim ilk sorunum bunlar ile alakasız idi. Benim almış olduğum ürün anahtarı “KARA LİSTE” ye alınmış. ESKİDEN yüklü olan kaspersky bu uyarıyı veriyordu. Benim parasını verip satın almış olduğum ürünüm neden kara listeye alınıyor, ben bunun cevabını arıyorum. Kimselere dağıtmadım, KASPERSKY INTERNET SECURİT 2009 ile koruduğum bilgisayarlarımda kullandım. Eğer çalınma gibi bir durum olduysa bu kis in yetersizliğinden değilmidir ? Çalındığınıda sanmıyorum ama..

Ayrıca ayrıntılı bilgi istememe rağmen birkaç cümle ile geçiştiren Eda HOLAT hanım, almış olduğum ürünün yasal olmadığını söylüyor. Ben aldığım ürün ile kaspersky ın kendi sitesinden gerekli kodumu kullanarak .key dosyamı oluşturdum ve kullandım. Yasal değil de nasıl bu işlemi gerçekleştirdim ? Buna istinaden “TÜRKİYEDE YASAL DEĞİL, GLOBAL OLARAK KULLANILABİLİR” cevabı geldi. Sizlere sorum, GLOBAL kelimesinin anlamı nedir ? Sözlüğü açıp baktığınızda küresel, sıfat olarak 3. anlamdada “DÜNYA ÇAPINDA” manası ile karşılaşıcaksınız. Türkiye dünyaya dahil değilmi ? Benim ülkem nasıl olurda dünya çapında kullanım dışında kalır bunu merak ediyorum ?

Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla

Evren BAYRAKTAR
http://www.evrenweb.net

Eda hanımın bu global meselesi hakkaten çok garibime gitmişti. Diyorki türkiyede yasal değil ama global olarak kulanabilirsiniz. Yahu global ne demek allah aşkına. Eda hanım lütfen tıklayın burayada global’ın anlamını google söylesin..

Neyse son durum bu.. Henüz cevap gelmedi. Ama bu işin peşini bırakmayacağım. Gelişmeleri buradan paylaşıcağım.. Olan biten insanların gözü önünde olsun..

12 Yorum
 1. 05 Eylül 2009
 2. 05 Eylül 2009
 3. 09 Eylül 2009
 4. 28 Nisan 2010
 5. 28 Nisan 2010
 6. 12 Mayıs 2010
 7. 12 Mayıs 2010
 8. 14 Mayıs 2010
 9. 17 Şubat 2011
 10. 10 Mart 2011
 11. 10 Mart 2011
 12. 10 Mart 2011

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir