Google Buzz

Google birkaç gün önce (2 gün olması lazım) Amerikadaki merkezinde yeni siteleri olan google buzz’u tanıttı. Bu site bir nevi twitter, friendfeed, facebook gibi sosyal paylaşım sitesi.

Google Buzz, Gmail ile birlikte çalışacak twitterdaki gibi durum güncellemeri yapılmasına, Facebook ve Frienfeed deki gibi resim, video tarzı içeriklerin paylaşılmasına, beğenilmesine, yorumlanmasına olanak sağlıyor. Bu işleri yaparken de Gmail üzerinde olduğu için mail listenizi kullanıyor 😉 Gelin tanıtım videosuna göz atın..

Get the Flash Player to see this content.

Google bu sosyal ağ sitesi ile Facebook gibi sosyal ağ sitelerine rakip olacak. Bence iyi de olacak.. Facebook 2004 yılında kuruldu ve şuan 400 milyon gibi bir kullanıcıya sahip, google ise açılışı 170 milyon kullanıcı üzerinden yapacak, Gmail’in kullanıcı sayısı 170 milyon deniyor. Google de birkaç arama yaparak bu istatistiklere ulaşabilirsiniz. Aaa fark ettiniz mi istemden de olsa google dedim !

Google pek çok site açtı, bunların pek çoğu da tutmadı diyebiliriz. Bu siteler tutmadı diye google’ın benim ve senin gözünde dünyanın en büyük internet şirketi olduğu gerçeğini değiştirmiyor tabiki. Fakat bu buzz bence tutacak. Şahsen benim çok hoşuma gitti. Önümüzdeki birkaç haftada kullanıcı sayısındaki yükselişten tutup tutmadığını anlarız..

Google buzz un bir de avantajı var. Mobil servisleri kullanıyor, yani GPS. Video da da görmüşsünüzdür konumunuz ile ilgili buzz lar yapabiliyorsunuz. “buzzlar” diye şimdi kendim uydurdum, bakarsınız tweet lerin yerini buzz alır 😛 Kullanıcılarına da buzzer demek mümkün 🙂 Bu mobil güncellemeler ile ilgili google’ın mühendislikten sorumlu müdür yardımcısının bir sözü var, çuk diye oturmuş..

Mahallenizdeki insanların ne söylediğini görebileceksiniz.

Buzz ile çevrenizde neler oluyor neler bitiyor öğreniceksiniz, düşünün bi yaa ! 😀

Google ileride biz geliştiriciler için API sini tam manası ile açıcak, bu sayede buzz üzerinden hizmet veren sitelerin sayısı da artıcak. Bununla ilgili bir sitemi yapsam ne ? 🙂

Buzz ile daha tanışmadıysanız paniklemeyin. Gmail kullanıcıları birkaç hafta içinde buzz’u panellerinde görebilecekler. Gmail kullanıcısı değilseniz www.gmail.com adresinden bir hesap açabilirsiniz yada http://buzz.google.com adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum
  1. 12 Şubat 2010

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir