Veda:Bir Atatürk Filmi

Yönetmen ve yazarlığını Zülfü Livaneli‘nin yaptığı dikkat çekicek bir film. Geçenlerde Beyaz Show’a telefonla bağlanan Livaneli, filmde birçok ekibin çalıştığını söyledi. Sadece Türk ekiplerle değil, aynı zamanda İtalyan ve Alman ekiplerle de çalışıldığını söylemişti. Şuan tüm anlattıklarını hatırlayamıyorum ama dinlediğimde filme gerçekten büyük emek verildiğini anladım. Zaten fragmandanda anlaşılıyor bu. Aynı zamanda Livaneli busefer çekilenin belgesel değil bir Atatürk filmi olduğunada dikkat çekmişti. Filmde gerçekten emek ve kalite var. Savaş sahnelerinin büyük heyecan yaratacağı düşünülüyor. ÇEkimlerde 2000 figüran oynatılmış. Daha önce hiçbir Türk filminde bukadar kalabalık bir figüran ekibinin kullanılmadığı söyleniyor. Filmde kullanılan kostümler içinde çok çaba sarfedilmiş. Her bir ayrıntı düşünülerek o günün şartlarına uygun olsun diye kumaşlara eskitmeler ve renklendirmeler uygulanmış. 12000 kostüm kullanılmış.

İtalya’dan ekipleriyle gelen Aldo Signoretti ve Vittorio Sodano saç ve makyajı yapmış. Veda için Türkiye’ye 1200 kg makyaj malzemesi gelmiş. Filme ait sahne resimlerindende gördüğüm kadarıyla makyaj oldukça başarılı. Bir örnek vermek gerekirse, Zübeyde Hanım rolünde Dolunay Soysert..

Filmde Atatürk’ü 25-45 yaşları arasında Sinan Tuzcu, daha sonrasında ise Burhan Güven canlandırıyor. Salih Bozok rolünde ise Serhat Mustafa Kılıç var. Özge Özpirinçci, Ezgi Mola ve Murat Han ise filmde yer alan diğer oyuncular. Film 26 Şubat’ta vizyona girecek.

Merakla beklediğim bir film doğrusu. Ayrıca filmin zamanlamasıda çok iyi oldu bence.

Get the Flash Player to see this content.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir