Dersimiz: Atatürk

Dersimiz-Ataturk-0Dersimiz:Atatürk filmi 2010 yılında izlenmesi gereken en önemli film olacak gibi görünüyor. Şu an henüz yapım aşamasında olan film bittiği zaman, vizyona girdiği anda büyük  ilgi çekeceğini düşünüyorum. Can Dündar’ın Mustafa adlı filmi birçok kişi tarafından Atatürk’ün yanlış anlatılması nedeniyle eleştirilmişti.

Senaryosunu, ‘Şu Çılgın Türkler’  ve ‘Diriliş’  kitapları ile tanınan ve Atatürk’ü en iyi anlatan yazar olarak bilinen Turgut Özakman‘ın kaleme aldığı filmde, ‘Atatürk’ rolünü ünlü oyuncu Halit Ergenç canlandırıyor. Halit Ergenç’in Atatürk’ü, Çetin Tekindor’un ise Tarihçi Dede’yi canlandırdığı filmin yönetmenliğini Hamdi Alkan üstleniyor. Filmin konusu aslında ilkokul 5. sınıfta okuyan öğrencilere verilen bir ödev ile başlıyor.Çocuk ve gençleri hedef alan bu yapımda belgeler ve kanıtlar filmin ana omurgasını oluşturuyor. Filmin senaristi Turgut Özakman, projeyle ilgili olarak, “Birliğimizi, dirliğimizi, geleceğimizi korumak için herkese gerçek Atatürk’ü anlatmak zorundayız. ‘Dersimiz: Atatürk’  bu büyük ödevin bir adımıdır” diyor.

Filmin fragmanlarını izlediğimde Atatürk’e benzemesi için Halit Ergenç’e yapılan makyajıda başarılı bulduğumu söylemek istiyorum.Sizlerde fragmanı izlediğinizde bana katılacaksınızdır diye düşünüyorum. Ayrıca filmde değişik bir fikirde kullanılmış. Şöyle açıklayabilirimki 10 Kasım’da Anıtkabir’de bulunan herkes filmde rol almış olacak. Okuduğum haberlere göre ‘Dersimiz Atatürk’  filminin çekimleri 10 Kasım’da Anıtkabir’de tamamlanmış. Resmi törenle birlikte gün boyu sürecek çekimde figüran kullanılmayacak. Anıtkabir’de karadan ve havadan yapılacak çekimlerde dört kamera kullanılarak filmin finali çekilmiş duyumlarını aldım.

Filmin gösterime girme tarihi yine anlamlı bir gün olan 18 mart olarak düşünülüyormuş. Ayrıca filmin galasınında İstanbul’da değil, Çanakkale’de yapılmak istendiğini okudum.

İnşallah büyük bir umutla bekleyip, hayal kırıklığı yaşadığımız ‘Mustafa’ filmi gibi değil; Atatürk’ü en doğru şekilde anlatan bir film olmasını umut ediyorum.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir