Google Arama Trendleri Türkçe

google_trends_habericiGoogle’ın insight teknolojisini yeni projelere başlayacağım zaman çok sık kullanıyorum. Geçenlerde yazımda da bahsettiğim gibi yeni projeler peşindeyim ve bu yüzden sıkça kullanıyorum google arama trend’ini.

Demin google insight dedin şimdi google arama trend’i diyorsun diyeceksiniz 🙂 Evet, aynen öyle.. Google bu hizmetinin türkçe yayınını devreye sokmuş. Bende öyle bi anda şaşırdım, alla alla insights yazıyordu ne oluyoruz dedim. Araştırınca işin aslını öğrendim.

Peki nedir bu google arama trendleri, detaylar nelerdir..

Google Arama Trend’inin çıkış noktası Google İsrail Ar-Ge merkezi. Bu merkezin direktörü Yossi Matias diyor ki,

“Dünya üzerinde yapılan tüm aramalara baktığınızda, nerelerde ve hangi zaman aralıklarında insanlara nelerin ilginç geldiğinin ipuçlarını bulabilirsiniz. Değişen trendleri doğru anlamak ve analiz etmek tüm insanlara, özellikle de reklamcı ve pazarlamacılara dünyamız hakkında çok geniş bir bilgi kaynağı sunmaktadır.”

Google Arama Trendleri (Google Insights for Search) sayesinde internet üzerinde yapılmış en popüler aramaları araştırmak, bu aramaların popülaritelerini karşılaştırmak ve arama trendleri hakkında genel bir bakış açısına sahip olmak mümkün. Gerçektende reklamcı, pazarlamacı ve benim için çok geniş bir bilgi kaynağı google arama trendi.

Ayrıca Google Arama Trend’leri karşımıza iki yeni hizmet ile geldi. Arama trendleri’nin bu yeni hizmetleri sayesinde şimdiye kadar yapılmış tüm arama verilerinden yola çıkarak gelecekte olması muhtemel arama trendlerini öngörebilmek mümkün olacak. Dahası, hangi terimlerin hangi zaman dilimlerinde daha popüler oldukları ve sonrasında bu trendlerin nasıl değişim gösterdiği Insights içerisinde yer alan hareketli harita özelliği sayesinde gözlemlenebilecek. Bu hareketli haritalar kullanıcılara arama eğilimlerinin değişik bölgelerde zaman içerisinde geçirdikleri değişimleri inceleme imkanı da sunacak.

2 Yorum
  1. 22 Ağustos 2009
  2. 22 Ağustos 2009

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir