Facebook Uygulaması Yazmak – 2

facebookBir önceki yazımda facebook uygulaması yazma konusuna girmiştim. Eğer bu yazıdaki terimler size yabancı geliyorsa önce şurayı okuyun. XHTML, PHP, FTP, HOSTING, FBML hakkında hiç bir bilginiz yoksa google amcaya sorun..

Yok yok FBML yi dert etmeyin 🙂 Giricez şimdi o konuya 😛 Esas şimdi başlıyoruz uygulama geliştirmeye, yazamaya.. Öhöm öhöm..

Facebook Uygulaması Yazmak

Uygulama sayfamızı oluşturmayı bir önceki yazımda anlatmıştım. Gelelim kod yazmaya..

İşimize yarayacak en büyük şey Facebook İstemci Kütüphanesi. Bu kütüphane sayesinde php ile facebook a uygulama geliştirebileceğiz. PHP ile facebook’un kendi yaratmış olduğu dili FBML’yi kullanabileceğiz. Yeri gelmişken kısaca FBML den bahsedeyim.

FBML Nedir ?

Arkadaşlar FBML (Facebook Markup Language) facebook un kendi geliştirdiği bir dil yapısıdır. Facebook un özel görünümlerini fbml sayesinde çok basit bir şekilde elde edebilirsiniz. Yada ne bileleyim, arkadaşlarınızı listeletebilirsiniz. Görerek öğrenmek en mantıklısı heralde;

<fb:name uid=”12345″ /> uid ile belirttiğiniz id li kişinin adını yazdırabilirsiniz mesela. Yada daha anlamlı olsun. Facebook’un meşhur pencerelerinden açalım.

2009-09-22_130328

Benim dialogu görmek istiyomusun canım yazısındaki dialog linkine tıklayınca resimde gördüğünüz dialogbox diye tabir edilen pencere açılıyor. Bunu sağlamak için gerekli kodumuz,

[code lang=”php”]require_login();

?>
  Face Dalog

EvrenWeb in dialog’unu beğendin mi??

  Benim dialogu görmek istiyomusun canım[/code]

Anlayacağınız <fb:bilmem ne> mevzularının hepsi FBML ye giriyor. Wiki sayfasında hepsi mevcut, ben şimdi fazla uzaymayacağım.

Facebook Platform

İstemci kütüphanesini indirmenizi söylemiştim. İndirip içini açtıktan sonra iki adet klasör göreceksiniz. Birisi footprints öbürü ise php. Size tavsiyem, uygulama dosyalarınızın hepsini bu php klasöründe depoyın.

2009-09-22_132708

php klasörünün içerisinde de bunlar mevcut. bunların içerisindeki facebook.php bizim herşeyimiz. Yazdığımız kodların içerisine onu çağırarak API,FBML, FQL yi kullanacağız. Örneğin

[code lang=”php”][/code]

Bu kod dizimi ile facebook sınıfımızı kullanmaya başladık. Bundan sonra hayal gücümüze kalıyor. Zaten uygulama yazaksanız php ile bildiğiniz şeyi yapıcaksınız, öğrenmeniz gereken uygulamanın facebook ayağı. En çok merak edilenler, olması gerekenler hakkında örnekler ile sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Uygulama sayfanıza gelen kişinin15 arkadaşını listeletelim mesela:

[code lang=”php”]require_login();

echo “

Merhaba, !

“;

echo “

Arkadaşların:”;
$friends = $facebook->api_client->friends_get();
$friends = array_slice($friends, 0, 15);
foreach ($friends as $friend) {
echo “
“;
}
echo “

“;

?>[/code]

Bu dosyayı ark.php olarak kayıt edelim. FTP aracılığı ile hostumuza (ben http://face.evrenweb.net/ şeklinde yapmıştım) atalım. Sonra da http://apps.facebook.com/seninadresin/ark.php açalım. Göreceğiz ki 15 adet arkadaşımızı listeliyoruz.

Davet Gönderme

Facebook Invite

Davet formu oluşturmak yapacağımız uygulamanın olmazsa olmazlarından olsa gerek. Resimde görmüşsünüzdür nasıl bişey olduğunu. Bu işi yapabilmek için kullanacağımız örnek kodlar,

[code lang=”php”]require_login();

$invfbml = <<. Buda benim davetim.
invited you. English olsun..

FBML;
?>

Belkide Facebook ile ünlenen tab yapımına bakalım. FBML ile bu çok basit aslında 🙂

[code lang=”php”]


[/code]

Bu kodları tab.php olarak kayıt edin. İş bu kadar basit 🙂

Aslında facebook da uygulama geliştirmek çok zor bişey değil. Yani işin facebook ayağı zor değil. Siz beyin gücünüzü kullarak bişeyler ortaya çıkarıcaksınız, artık ne tarz programlama bilgisi gerektiriyorsa (misal php) o dil deki becerinizi ortaya koyacaksınız. Facebook ayağı sizi zaten fazla zorlamaz.

Ben bu örnekleri vermeye devam edersem Facebook Platform dökümanına ayıp etmiş olurum. Orada bütün fonksiyonları, API, FBML, XFBML, FQL, FBJS hakkında açıklamaları, kod örneklerini adamlar vermiş. Göz gezdirmeden yola çıkmak yanlış olur.

Dilerim ki yararlı bir kaynak olmuştur, emeğe saygı duyulup kaynaksız paylaşım yapılmaz..

Edit: PHP İstemci kütüphanesi linki güncellendi.

59 Yorum
  1. 01 Ağustos 2011
  2. 27 Ekim 2011
  3. 27 Ekim 2011
  4. 18 Aralık 2011
  5. 28 Mart 2012
  6. 01 Nisan 2012
  7. 12 Aralık 2012
  8. 24 Eylül 2013
  9. 05 Ocak 2017
  10. 16 Ocak 2017

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir