Asus Express Gate

Bundan birkaç gün önce bilgisayarımı temizlerken yanlışlıkla çok değişik birşeyle karşılaştım..Olayı baştan sona anlatayım..

Bilgisayarımı temizlemek için kapatmıştım. Klavyesnide yağ, toz birikmişti ve artık temizlemenin vakti gelmişti. Neyse bilgisayarımı kapattım, temiz bir bez ve philips in bilgisayar temizleme spreyini aldım. Spreyi güzelce klavyeye uyguladıktan sonra silme işlemine başladım. Bilgisayar açılmasın diye açma düğmesinin üstünde çok dikkatli hareket ederken bir anda bilgisayar açıldı ! Fakat ben açma düğmesine basmamışıtım bile ? Neyse bilgisayar açılırken her zamankinden farklı bir Asus yazısı ile karşılaştım ve açılışta gelen o güzel ses de yoktu piyasada. Aradan 3-5 saniye sonra pat karşımda asus express gate ekranı? Buda neyin nesiydi böyle 🙂 Neyse Music e tıkladım ve karşımda minik bir linux ekranı belirdi. Şaşkınlığım bir yandan, merakım öbür yandan başladım kurcalamaya.

Minik bir web tarayıcısı, chat programı, music, photo, skype gibi eklentiler vardı. Network ayarlarını yapıp internete bağlanabiliyordum. Gerçekten çok etkileyiciydi. Google da yaptığım araştırma sonucu öğrendim ki bu meret asus un yeni nesil anakartlarında bir standartmış. Gördüğüm linux e benzer şeyde Splashtop adında bir linux dağıtımıymış.

Bu sistemi içinde bulunduran chip direk bios a bağlıymış.Web, müzik dinleme gibi şeyler için bilgisayarın genel sistemini açmaya gerek kalmadığı için cpu yu aşırı zorlamayacakmış ve enerji tasarrufu sağlayacakmış.

Peki bu Asus Express Gate’in Görünümü nasıl ?

2 Yorum
  1. 30 Haziran 2009
  2. 30 Haziran 2009

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir