Formasyon için fazladan okumaktan yırtıyoruz

1Bildiğiniz üzere biz fen – edebiyat öğrencileri devlette öğretmen olabilmek için ekstradan birde formasyon eğitimi alıyorduk. Buda fazladan 1.5 sene okumamıza sebep oluyordu.

Üniversitelerin önerisi üzerine YÖK Eğitim Komistonu tarafından görüşülmüş ve genel kurula sunulmuş. 27 Ağustosta toplanacak genel kurulda bu konu görüşülecek.

Buyrun size detatlar..

YÖK, öğretmen olmak isteyen Fen ve Edebiyat Fakültesi mezunlarının, sadece mezun olduktan sonra alabildikleri formasyon şartına kolaylık getiriyor. Fen- Edebiyat Fakülteleri’nde de Eğitim Fakülteleri’nde olduğu gibi öğretmenlik formasyonlarının birinci yıldan sonra verilecek.

Üniversitelerin önerisi üzerine gündeme gelen değişikliği YÖK Eğitim Komisyonu karara bağladı. Taslak düzenleme YÖK Genel Kurulu’na sunuldu. 27 Ağustos’ta toplanması beklenen YÖK Genel Kurulu’nun onayı ile Fen- Edebiyat Fakülteleri’nde okuyan öğrencilerin öğretmen olarak atanmalarının önündeki bir engel daha kalkmış olacak. Böylece, Fen- Edebiyat mezunları, öğretmen olmak için bir buçuk yıl fazladan eğitim almaktan kurtuldu.

Fen- Edebiyat mezunlarının devlet okullarına öğretmen olarak atanması için, KPSS sınavına girerek, atanacak taban puanı alması yeterli olacak. YÖK’ün yeni kararı ile Fen Edebiyat mezunları bir buçuk yıl fazla eğitimin yanı sıra, tezsiz yüksek lisans harçlarından da kurtulmuş olacak. 1998’den bu yana öğrenciler Eğitim Fakülteleri’nde tezsiz yüksek lisans şeklinde bir buçuk yıl fazladan eğitim alarak formasyon eksiklerini kapatıyorlardı.

Kaynak: Memurlar.net

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir