Facebook’a Saldırı Girişimi ?

Facebook’da bir hack muhabbetidir aldı başını gidiyor. Aslında Facebook’un hacklendiği, incilerinin döküldüğü filan yok ortada. Saadece biz türk kullanıcılarının gerçekten çok zeki olması 🙂

Facebook bildiğiniz gibi pek çok dil destekliyor. Bu dilleri bilen, satır satır çevirecek adam bulmak da çok zor. Bunun yerine o dili kullanan ve global dil bilen insanları, çeviriye teşvik etmek en maktıklısı. Facebook’da bunu uyguluyor ve translation altında bu işini gerçekleştirmeye çalışıyor. Birisi kuyuya taş atıyor, bunun çevirisi budur diyor, görenler de doğruluyor ve en çok oyu alan çeviri kabul görüyor..

Biz türk kullanıcılarınında, facebook’u hackledik diye havalanmalarının sebebi de, facebook’un bu çeviri hizmetinden kaynaklanıyor. Çeviri kısmında birisi atıyorum şifre yerine inci yazmış, herkes de bu çeviriye oy vermiş, insanların karşısına bu saçma çeviriler çıkmıştır.

Yukarıda gördüğünüz gibi çeviriler insanların profillerinde cirit attı 🙂

İnanıyorum ki bu işi ilk başta dile getirenler, facebook u uyarmak amacı ile dile getirmişlerdir. Fakat kendini bilmez bir grup bu zaaftan faydalanıp, dikkat çekmeyi başarmışladır. Onlarada helal olsun demeden edemeyeceğim.. Umarım facebook bu denli iyi niyetle yaklaşmaz, biraz paraya kıyıp üç beş çevirmen katar bünyesine..

5 Yorum
  1. 28 Haziran 2010
  2. 29 Haziran 2010
  3. 30 Haziran 2010
  4. 30 Haziran 2010
  5. 30 Ekim 2010

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir