DHCP – DNS – RRAS ve Client Network Senaryosu

 

Resimde gördüğünüz gibi bir network yapımızın olduğunu düşünelim. Evde bu yapıyı uygulamaya çalışırken kaynaklarımız sınırlı olacağından ve çok sayıda makinayı çalıştıramayacağımızdan, sol üstteki Domain Controller ve Primary DNS sunucumuzun aynı sanal makinamızda , altında bulunan Secondery DNS ve DHCP sunucumuzun aynı sanal makinada, RRAS, ISP ve clientlerimizin de ayrı makinalarda olduğunu düşünelim.

Bu yapıda izlememiz gereken yok öncelikle network sayılarımızı belirlemek. RRAS’ın sol tarafında gördüğünüz gibi tek bir network (172.16.0.0) network’ü olduğuna göre bu kısımın hepsini aynı interface’e alabilirim. Arada da switch olduğunu düşündüğünüzde VMware de aynı network adapter’ını takmanız gerektiğini basitce kavrayacaksınızdır.

Geriye RRAS’dan çıkan iki ayrı bacak kalıyor. Bunlara da ayrı ayrı network adapterlarını verirsem sorun kalmaz. Yani

  • VMnet1
  • VMnet2
  • VMnet3

şeklinde 3 ayrı network adapter’ımız olacak.

Geldik cihaz sayısını belirlemeye, Sol taraftaki 4 lü grubun 2 şer tanesi için 1 makina olduğunu düşünürsek, clientler de toplam 2 makina, ISP için bir makina ve iletişimimizi sağlayacak RRAS için de bir makina, toplamda 6 makinaya ihtiyacımız olacak.

Umarım senaryo ve çözümlemesini basit bir şekilde anlatabilmişimdir. Bu senaryonun uygulamasını buradan inceleyebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir