Bizim Formasyon Yalan Oldu

uzgun-ogrenciÖnceki yazımda okurken formasyon alacağımızın haberini vermiştim. Kaynak sağlam değilmiş.. Gerçekten okurken formasyon alabilen öğrenciler var. Ama sadece 4 üniversitenin (İstanbul, Uludağ, Marmara ve Atatürk Üniversitesi) öğrencisi.

Yeni habere göre, sadece yukarıda adı geçen bu 4 üniversite başvuruda bulunmuş ve olumlu değerlendirilmiş. Diğer üniversitelerde bu şekilde formasyon dersi verebilmeleri için YÖK e başvuruda bulunmaları gerekliymiş.

Bende hemen kendi üniversitem olan Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğü‘ne durumu izah eden bir mail attım. İnşallah rektörlük maillerini okuyordur 🙂

Haberin Orjinali:

Geçen ay en çok konuşulan konulardan birisi fen edebiyat mezunlarına lisans öğrenimleri sırasında pedagojik formasyon verilmesi konusuydu.

YÖK’ün bu konuyu 27 Ağustos 2009 tarihli toplantısında konuşacağı belirtilmekteydi. Belirdiği üzere YÖK Yürütme Kurulu, bu konuyu 27 Ağustos 2009 tarihli toplantısında görüşmüş ve başvuran 4 üniversitenin (İstanbul, Uludağ, Marmara ve Atatürk Üniversiteleri) 2009-2010 öğretim yılında, lisans öğrenimi sırasında pedagojik formasyon dersi verebileceğine karar vermiştir.

YÖK Yürütme Kurulunun toplantı yaptığı ana değin 4 üniversite başvuruda bulunmuş ve yapılan başvurular olumlu değerlendirilmiştir. Adı geçen üniversiteler YÖK’ten aldıkları onay doğrultusunda kendi web sitelerinde gerekli duyuruyu yapmıştır. (Atatürk Üniversitesinin duyurusu için tıklayınız.) Diğer üniversitelerin de, 2009-2010 öğretim yılından itibaren lisans öğrenimi sırasında pedagojik formasyon dersi verebilmesi için YÖK’e başvuruda bulunması gerekmektedir.

Burada şu hususu da belirtmek gerekmektedir. YÖK Yürütme Kurulu sadece başvuruları değerlendirmiş olup, daha önce mezun olanlara yönelik ayrıca bir karar almamıştır.

Kaynak: Memurlar.net

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir